BEZPEČNÉ UŽÍVÁNÍ EO

Esenciální oleje terapeutické kvality jsou vysoce koncentrované rostlinné silice, které by se měly užívat rozumně, s mírou a respektem. Zpočátku je lepší jejich používání konzultovat se zkušenějšími uživateli nebo aromaterapeutem, Vaše začátky budou jednodušší.

KVALITA

K řešení zdravotních potíží používejte pouze 100% čisté esenciální oleje, u nichž znáte jejich původ i kvalitu.

STŘÍDMOST

Pokud s esenciálními oleji začínáte, je vhodné začít s aplikací menšího množství oleje a nenanášet vícero olejů najednou. Každý z nás snese různou míru, někomu stačí na poprvé i jedna kapka. U dětí, těhotných či epileptiků se doporučuje postupovat se zvýšenou opatrností, protože některé oleje pro ně nejsou vhodné.

DĚTI

Jestliže aplikujete esenciální olej dětem, vyzkoušejte nejprve citlivost jejich pokožky nanesením velmi malého množství oleje naředěného v dostatečném množství nosného oleje. Nedávejte olej dětem na ruku, protože by si ho mohly přenést do očí nebo úst. 

ŘEDĚNÍ V NOSNÉM OLEJI

Pro masáž pokožky se doporučuje ředit esenciální oleje s nosným olejem. Společnost doTERRA doporučuje používat frakcionovaný kokosový olej, který je bez vůně, netuhne, je výborným nosičem pro esenciální oleje a skvěle se vstřebává. Můžete použít i jiný rostlinný olej dle vašeho výběru nejlépe v bio kvalitě, k péči o pleť se po staletí používá např. arganový olej. 

ZARUDNUTÍ POKOŽKY

Pokud se po lokální aplikaci esenciálního oleje objeví zarudnutí nebo podráždění pokožky, naneste na postiženou oblast kokosový frakcionavaný olej nebo jiný rostlinný olej. 

JAKÝM MÍSTŮM SE VYHNOUT

Esenciální oleje nikdy neaplikujte přímo do očí, uší nebo do otevřených ran. Pokud se vám olej omylem dostane do oka, vyplachujte ho zásadně rostlinným olejem, nikoliv vodou, která olej odpuzuje.

HORKÉ OLEJE

Mezi horké oleje patří oregano, tymián, hřebíček, zázvor, skořice, cassia apod. Než je budete aplikovat na kůži, je třeba je předem vždy naředit v nosném oleji. Případně je můžete takto naředěné  v menším množství nejdříve vyzkoušet na plosky nohou či předloktí, abyste viděli reakci vaší kůže.

UCHOVÁVÁNÍ OLEJŮ

Esenciální oleje uchovávejte vždy ve skleněných, pokud možno tmavých lahvičkách a nevystavujte je slunečnímu záření. Nedávejte je nikdy do plastů, protože ty se mohou vlivem esenciálních olejů rozpouštět. Některé lahvičky např. Deep Blue nebo Libavka jsou opatřeny bezpečnostním uzávěrem. Oleje uchovávejte vždy na bezpečném místě, mimo dosah dětí.

FOTOTOXICITA CITRUSŮ

Citrusy jsou fotosenzitivní, tzn. že po aplikaci na pokožku je vhodné se vyhnout slunečnímu záření následujících 24 hodin, v případě limetky a bergamotu se doporučuje až 72 hodin. V případě zelené mandarinky toto neplatí.